Návody a technika

KAMNA aneb nevěřte všemuNevěřte všemu, co se o nich říká


Cílem tohoto článku je vnést trochu světla do výkonů, kterými disponují CB výkonové zesilovače.

O co jde: jde o výkony: znáte to. Kolega vám nabídne CB zesilovač, je na něm napsáno 120 W. Vy ho vezmete a na vašem PSV-Wattmetru naměříte výstupních 80 W při 4 W FM. Co to ? Aby vás kolega uklidnil, řekne vám, že 120 W je v "sajdbendu" a má od vás pokoj. Vy jste spokojení, protože i když náhodou SSB máte, zkouškou zjistíte, že vám ručička Wattmetru lítá až za roh, takže na těch 120 W možná něco je. Bohužel, tak to není.

Za prvé, první věc, která nesouhlasí již se zmíněnými 120 W, je katalogový list od výkonového tranzistoru. Pro příklad uvedu parametry tranzistoru MRF 455, který je asi v téhle výkonové řadě nejobvyklejší:

Typ Uce Ic Ptot G F Ft Pout
MRF 455 13,8 15 175 12 30 90 80

kde Uce - max. napětí na přechodu C-E, napájecí napětí (V)
Ic - max. povolený proud kolektoru (A)
Ptot - max. ztrátový výkon tranzistoru ( to jest to, co hřeje ) (W)
G - zisk tranzistoru (dB)
F - tyto údaje platí pro frekvenci ... (MHz)
Ft - max. použitelný kmitočet pro zesílení rovno 1 (MHz)
Pout - max. dosažitelný výkon pro frekvenci F (to, co leze do antény) (W)

Už vlastně výrobce "topení" ví, že blafuje. Takže dejme tomu, že dostaneme z konce maximálně 80 W. Když se ale podíváte na další katalogový údaj, a sice zisk, zjistíte, že při 4 W na vstupu stejně 80 W na výstupu nedosáhnete. Protože pokud 4 W zesílíte o 12 dB, dostanete výsledek 67 W. Takže už jsme někde na polovině původních 120 W. Optimální buzení by v tomto případě bylo okolo 7 W, aby se dosáhlo teoretického maxima a pokryly se všechny ztráty.

Dalším faktorem, který ovlivňuje výkon tranzistoru, je jeho teplota. Ta malá hliníková krabička prostě trvale nemůže uchladit 80 W. No, možná v mrazu, tam asi tranzistor nepřelejzá přes kritické hodnoty. Výrobce udává, že teplota pouzdra tranzistoru by neměla přesáhnout 50 stupňů. Při tomto stavu je chladič tak o 10 stupňů chladnější. Takže když už nemůžete na svém "topení" udržet ruku, vězte, že tranzistor se pěkně potí a je zralej na odchod do věčných lovišť. No, to jsem asi přehnal, ale na životnosti mu to rozhodně nepřidá. Každopádně, vřele doporučuju pořídit ventilátor a přišroubovat ho na žebra. Je to asi nejlevnější řešení a zajistí poměrně účinné chlazení.

Další věc je, že vaše "topítko" postrádá jakýkoliv výstupní filtr. Já vím, no a co, stejně způsobuje jen další útlum výkonu. No jo, ale vzhledem k tomu, že tranzistor pracuje ve třídě C, tak na něm dochází k značnému harmonickému zkreslení. Druhá harmonická je potlačena o pouhých 12 dB, třetí o 18 dB. Takže výkon, který na těchto kmitočtech vyzáříte, je 5 W, resp. 1,25 W. Takže dost na to, aby vás bylo slyšet desítky kilometrů daleko z nějaké větší kóty. Proto dávám další doporučení, postavte si výstupní filtr. Pokusím se ho nějak vyzkoušet, návrh mám, takže se časem objeví i tady.

Takový ideální 80 W zesilovač by měl vypadat asi takto: Velké pasivní chlazení, ovládání signálem PTT ze stanice, plynule regulovaný výstupní výkon, zabudovaný PSV metr s reflektometrickou ochranou a výstupní filtr s potlačením druhé harmonické alespoň o 30 dB. Problém je, že by byl asi tak 3 x dražsší než ty konce, které se běžně prodávají.

Z celého článku vyplívá, že konstrukce CB zesilovačů pro FM je nějak pochybená. Je tady dost velký prostor pro vlastní úpravy. Kdyby se chtěl někdo dozvědět o téhle problematice trochu víc, doporučuju si sehnat sborník KLÍNOVEC 87. Tam je problematika koncových stupňů perfektně rozebrána. A nebojte se, co platí na amatérských pásmech, platí na CB taky.

George, kaenge 2000


| Autor: Chip_DC | Vydáno dne 14. 02. 2007 | 7140 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.volny.cz/david.bernasek

Minimální rozlišení 1024x768, ideální rozlišení 1152x864 a vyšší, WebMaster Chip Děčín & Cipísek Děčín, CB Klub Děčín (c) 2007, engine phpRS
Děkujeme organizaci RV-SOFT Network za poskytnutí bezvadného webhostingu zdarma pro tento web.

RV-SOFT Technology Zachrana-IT Radim Axel Vavra, revize EZS/EPS alarmy