Návody a technika

Jednoduchý tester stanice a kabelu

Jak zjistit, že jde skutečně ze stanice 4-5W, popřípadě kolik watíků nám zůstane na konci koaxiálního kabelu k anténě, když nechcete dávat hromadu peněz za zakoupení "umělé zátěže"...?
Postavte si velice jednoduchý tester stanice a kabelu, tzv. "Co dům dal".Zrovna nedávno jsem se dostal do potíží s CB vybavením na mém domácím QTH (JO70BS). Při vysílání mě začalo brát jenom pár lidí v okruhu pouhých cca. 2 km a hodnoty na měřáku PSV mi ukazovaly na místo 1.0-1.1 SWR, nějakých 1.8-1.9 SWR! V tu ránu mě polil pot po těle, nad představou, že má 296-ka odchází do věčných lovišť...
V úvahu přicházely 3 možnosti:
1.) závada na stanici
2.) závada v kabelu (jedná se o dlouho používaný kabel RG 58, který chci již pár let zaměnit za RG 213, ale nějak jsem se k tomu zatím nedostal..)
3.) závada v anténě (5/8) - po 10-ti letech stálého provozu je více než pravděpodobné, že doslova "uhnily" kontakty na vinutí cívky antény..
Proto jsem se odhodlal vyrobit si velmi jednoduchou zkoušečku, která zjistí, jestli stanice jede dostatečným výkonem (jedná-li se o závadu ve stanici), nebo jestli se daný výkon neztratí někde v kabelu (je-li kabel někde přerušen). Pokud zkoušečka vyloučí první dvě varianty, jedná se s největší pravděpodobností o závadu na anténě!
Na nápad s vyrobením zkoušečky mě přivedl kolega Chip_DC, když jsem s ním probíral, jak jinak zjistit včem je problém, když nemám "umělou zátěž" a rozhodně si ji nechci kupovat za nějakých 1.500,-Kč..! Ejhle.. a byl tu nápad se žárovkou připojenou na PL ze stanice! Ale teď už k samotné stavbě....

Na začátku celého projektu je přiletovaný PL konektor ke koaxiálnímu kabelu. (Nejdříve jsem chtěl tuto zkoušečku co nejvíce zmenšit a vytvořit ji o velikosti konektoru PL, což by znamenalo přiletovat konektor přímo na žárovku, ale nakonec jsem zvolil větší variantu s upínací paticí na žárovku, abych si ji případně mohl vyměnit za větší watáž pro zkoušení např. zesilovače, nebo při poškození vlákna..)

Pak jsem vyhrabal v garáži rozbité světlo z auta a pomocí nůžek na plech jsem z něj odstřihl potřebnou část s konektorem na žárovku. Následovalo začištění hran střiženého plechu bruskou a zahnutí krajů.
Pak jsem kabel prostrčil spodní částí krytu do připraveného (vyvrtaného) otvoru tak, aby okraj konektoru byl co nejblíže samotnému držáku žárovky a kabel jsem vedl vrchem okolo patice žárovky. Tím jsem docílil toho, že vznikl "napnelismus" a následně nemohla býti docílana "cukatůra".. :-) Jinými slovy konektor PL byl velmi stabilní a zamezil jsem tím nechtěnému plácání zbytku kabelu.
Naměřil jsem si dostatečnou vzdálenost kabelu od šroubovacího kotvení kladného pólu a cca. 2cm od kraje jsem odizoloval stínění kabelu. Šroubovákem jsem zdrsnil povrch plechu, abych snadno přiletoval stínění kabelu k plechu (kostra-záporný pól.) Teprve pak jsem upevnil středový vodič na šroubovací kotvení (+).
Pak už jsem jen našel tu správnou žárovku z auta (12V-5W), abych mohl zjistit, jestli mi jde ze stanice něco kolem 5 W výkonu. Následovalo finální zamotání celého výrobku do černé elektrikářské izolačky tak, aby vznikl krásný, upravený zámotek - chcete-li "kokon"... :-)
Nakonec jsem vyrobenou zkoušečku otestoval na své oblíbené ručce Alamat 95. Celá operace proběhla úspěšně - žárovka při zaklíčování svítí! Práce se zdařila a já můžu doma vklidu laborovat, kde mám závadu, nedej bože kde to mám rozbité.. :-)
Přeji všem domácím kutilům, aby užili tento návod k prospěchu svému..

POZOR: Nenechávejte příliž dlouho zaklíčováno při nasazení zkoušečky! Hodnota PSV nebude v normě a mohli byste odpálit koncový zesilovač... Tato zkoušečka slouží ke krátkému zaklíčování, aby jste zjistili, jestli se vám žárovka rozsvítí - NEPOUŽÍVAT JAKO LAMPIČKU!

| Autor: Cipísek Děčín | Vydáno dne 23. 09. 2007 | 10712 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Cipísek Děčín

Minimální rozlišení 1024x768, ideální rozlišení 1152x864 a vyšší, WebMaster Chip Děčín & Cipísek Děčín, CB Klub Děčín (c) 2007, engine phpRS
Děkujeme organizaci RV-SOFT Network za poskytnutí bezvadného webhostingu zdarma pro tento web.

RV-SOFT Technology Zachrana-IT Radim Axel Vavra, revize EZS/EPS alarmy